Deky na koňa – nepremokavé, odpocovací, zimné, bedrový

Milovníkov a chovateľov koní medzi nami neustále pribúda. Kým ešte pred dvadsiatimi rokmi chov koní v Českej republike doslova slabol, v poslednej dobe zažíva až nečakanú renesanciu. Už nie je výnimkou, keď si niekto kúpi vlastného koňa, hoci doteraz žiadneho nemal a s chovom týchto impozantných stvorenie má len minimálne skúsenosti. A taký záujem sa pochopiteľne priaznivo odráža aj v ekonomickej stránke celej veci: boom prežívajú obchody s vybavením pre kone a majiteľom súkromných stajní sa darí čoraz lepšie, takže môžu aj svojim koňom dopriať lepšiu starostlivosť a kvalitnejšie vybavenie.

Prečo sú dôležité deky pre kone

sítovana deka na koně

V horúcich letných alebo naopak mrazivých zimných dňoch kone trpia podobne ako ľudia – veľké teplotné výkyvy a extrémy počasia im skrátka nerobia dobre. Ako zodpovední chovatelia by sme si to mali uvedomovať a snažiť sa kone čo najvhodnejším spôsobom chrániť. Jednou z najúčinnejších a najpraktickejších možnosťou je obstaranie deky na koňa. Ide o pomôcku, ktorá si poradí s horúčavou i lezavým mrazom, odolá dažďu alebo snehu a tiež zabráni hmyzu, aby kone príliš obťažoval. Mala by tvoriť súčasť vybavenia pre každého koňa. Údržba diek je navyše pomerne jednoduchá, deky dostupné v súčasnej dobe sú vyrábané špeciálne tak, aby ich bolo možné prať. Pranie konských diek rovnako zaisťuje mnoho špecializovaných spoločností.

Kľúčom je zvoliť správnu deku – ako na to, to si prečítajte v nasledujúcich riadkoch.

Ako vybrať deky pre kone

Základom je vedieť, na čo bude nová deka určená. Každý chovateľ koňa by mal mať v zásobe deky pre rôzne situácie; toto pravidlo sa obzvlášť týka majiteľov koní, ktorí trávia väčšinu roka vonku. Ale ani pre kone zvyknuté na pobyt v uzavretej stajni je dobré mať pripravenú deku pre prípad, že kôň bude musieť nečakane stráviť dlhší čas vo vonkajšom prostredí, na ktoré nie je zvyknutý. Pri nepriazni počasia sa môže taký neplánovaný pobyt stať príčinou nepríjemných zdravotných komplikácií, pretože kone chované dlhodobo v interiérových priestoroch pochopiteľne rýchlo zchoulostiví. Niektorí majitelia koní deky neradi používajú preto, že kone ich nemajú radi. Tento zlozvyk však možno ľahko odnaučiť. Je však dôležité začať koňa zvykať na prítomnosť deky už od žriebäťa, aby sa jej v neskoršom veku nesnažil zbaviť.

Nie sú na mieste ani obavy, že koňom deka snáď nepristanú – v súčasnosti je k dispozícii nepreberné množstvo dizajnových variantov, takže si vyberie skutočne každý.

Typy diek na kone

Takmer povinnou výbavou je nepremokavá deka na koňa – sú síce priedušné, ale neprepustí vodu a dobre teda chráni kone nielen v daždi, ale tiež potrebné vo vetre alebo pri chladnejšom počasí. Tieto ľahké deky sú základné investíciou do stajňového príslušenstvo a ich aplikácii by sme nemali podceňovať. Možno ich nosiť vo stajne aj pri pobyte vo výbehu, a ak koni zásadne nevadí, môže ju mať na sebe treba celý deň. Vďaka hrejivému efektu môžu slúžiť ako prevencia pri nábehu na prechladnutie.

V zime alebo pri dlhotrvajúcich mrazoch je dobré zvážiť ešte použitie zimné deky na koňa, zvlášť pre zvieratá neprivykli chladnému počasiu. Tieto tzv. Termodeka sú vybavené špeciálnym fleecovým polstrovaním a vďaka tomu lepšie udrží telesné teplo koňa.

Odpocovací deku na koňa dobre poznaj všetci, ktory to so svojimi koňmi myslíme vážne a občas zavítajú na preteky. Práve po športovom výkone je totiž nevyhnutné dbať na to, aby kôň riadna a postupne vychladol, ale nenachladli sa pri tom, panuje ak právnej studenšie počasím. Chladivý pot v opačnom prípade Moze spôsobiť rôzne druhy prechladnutí, čo je u pretekárskych koní viac Ako Nežiaduce. Odpocovací deky ŠÚ navyše dekorované tak, aby pôsobili reprezentatívnym Vzhľadom a ľan minimálne narušili celkový dojem z koňa, čo je jeden z Faktorová, ktory moze hoci pri pretekoch hodnotení.