Ako prať (vyprať) deky?

Vyprať deku nie je v dobe automatických práčok nič zložité. Ale predsa len sa jedná o náročnejšie záležitosť než pranie bežného obliečky. Mnoho gazdiniek tiež z toho dôvodu deky buď neperie vôbec, alebo ešte stále dáva prednosť ručnému prania. Ani jedno nie je nutné, ak vieme dobre zaobchádzať s práčkou a dodržiavame niekoľko základných zásad. Ako na to? Čítajte ďalej.

Kvalitné nové deky kúpite tiež na 4home.cz.

Navyše pri použití kódu „AFC5“ získate do 30. 12. 2019 zľavu 5% na všetko 😉

Prečo vlastne prať deky

jak prát deky

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že prať deky nie je vlastne potrebné vzhľadom k tomu, že sú neustále umiestnené v povlaku. Pravda, ten je síce ochráni pred najväčším znečistením, ale bola by chyba sa domnievať, že vďaka tomu je deka v bezpečí. Mikroorganizmy, roztoče alebo rôzne tekutiny ľahko preniknú bavlneným posteľnou bielizňou a dostanú sa aj na deku. Obliečky sa všeobecne: Odporúča prať zhruba raz týždenne. Takáto frekvencia samozrejme u diek nie je nutná, ale rozhodne je potrebné si čas od času vyšetriť čas a poriadne naplniť práčku. Samozrejmosťou by to malo byť napríklad po prekonaní nejakej závažnejšej choroby v rámci dezinfekcie domácnosti, inak zhruba raz za pol roka.

Perieme deku v práčke

Deka sa v práčke nespráva ako bežné oblečenie a aj z toho dôvodu je nutné k nej tak pristupovať. Keď umiestňujete deku do práčky, majte na pamäti, že sú ťažšie a majú väčší objem. Často stačí jediný kus deky a kapacita práčky je naplnená. Nepridávajte teda už žiadne ďalšie kusy (rozhodne nie druhou deku!), Ale ani obliečky, ktoré by sa samozrejme mohlo ponúkať. Na jedno pranie bohato bude stačiť jedna deka. Dôvodom je, aby sa mohla v bubne práčky voľne pohybovať a voda zmiešaná s pracím práškom sa dostala do každého záhybu. Než deku do práčky umiestnite, pre istotu skontrolujte, z akého materiálu je vyrobená. Deky z mikrovlákna (tj. Syntetického materiálu) bývajú obvykle odolnejšie a znesú aj vyššiu teplotu. Pomôžu ceduľky, kde by ste mali nájsť symboly, ako daný kus prať.

Ako nastaviť práčku a v čom vlastne prať

Každá práčka má v predvoľbách uložené iné programy, preto na tomto mieste nie je možné poradiť univerzálne pravidlo. Chybu však neurobíte, ak sa budete držať nasledujúcich zásad – vždy nastavte program so studeným pracím cyklom a dbajte na to, aby sa jednalo o jemné pranie. Hoci deka pôsobí na prvý pohľad ako odolný a pevný kus textilu, nešetrné pranie by ju mohlo zbytočne poškodiť (horúca voda môže spôsobiť zrazenie látky, klasický prací režim zase nesvedčí štruktúre vlákna). Dôležitá je tiež správna voľba pracieho prostriedku. Pri návšteve drogérie si starostlivo prejdite regál s pracími práškami a gély si a jeden z prípravkov určený špeciálne na pranie diek, prípadne jemnej bielizne alebo lôžkovín. Oplatí sa potom dodržiavať pokyny uvedené na obale výrobku, nespoliehajte teda na to, že pravidlá používania týchto pracích prostriedkov sú vo všetkých prípadoch rovnaká.

Keď je hotovo

Akonáhle je deka vypraná, je nevyhnutné, aby dôkladne preschli. Až potom je možné ju znovu používať a povléknout do čerstvého obliečky. Najlepšie je samozrejme umožniť uschnutí na slnku, ak to však nie je možné (napríklad z nedostatku priestoru alebo kvôli nepriazni počasia), postačí deku nechať dostatočne dlhý čas visieť na sušiaku. Žehlenie nie je potreba, ba dokonca hrozí, že by horúci kov mohol štruktúru látky poškodiť (zvlášť v prípade syntetických materiálov).