Ako čistiť ovčej deky

Nie je to tak dávno, kedy tzv. „Ovčej deky“ predstavovali štandardné vybavenie väčšiny domácností. Zvlášť na vidieku bolo úplne samozrejmé, keď ste ako predložku pred krbom našli práve koberček z ovčej vlny. Dnes už sa s týmto pohľadom stretávame skôr zriedka. Čím vzácnejšie však ovčej deky sú, tým dôležitejšie je správne o ne starať. Prečítajte si, ako na to.

Kvalitné ovčej deky kúpite tiež na 4home.cz.

Navyše pri použití kódu „AFC5“ získate do 30. 12. 2019 zľavu 5% na všetko! 😉

Údržba a čistenie ovčích diek

jak čistit ovčí deky

Výrobky z ovčej vlny sú na prvý pohľad exkluzívnejší než napríklad obyčajný koberec z umelého vlasu. Tomu by mala samozrejme zodpovedať aj starostlivosť, ktorú ovčím dekám venujeme. A koniec koncov – môžeme si pripomínať, že deka bývala kedysi skutočným živým zvieraťom, takže si zaslúži aspoň minimálne štandardy, čo sa týka zaobchádzania. Avšak nie je potrebné mať obavy, že by to snáď bolo príliš zložité. Jediné, čo je potrebné, je dodržiavať niekoľko základných zásad a čas od času si spomenúť na to, že deka potrebuje vyčistiť.

Na čo je potrebné pamätať

Rovnako ako koberec ovčej deku občas povysávajte. Mýtus o tom, že vysávanie ovčiemu vlasu škodí, je už dávno prekonaný. Ovčia vlna je totiž veľmi odolný materiál, ktorý použitie vysávača nijako nepoškodzuje. Čo ju však naopak neprospieva, to je priame slnečné svetlo. Ak je to možné, nevystavujte teda deku slnečnému žiareniu, ale umiestnite ju radšej na tienisté stanovište. V domácnosti by nemalo byť zložité také miesto nájsť. Ako určitá ochrana potom môže poslúžiť povlak. Ak očí deku povlečie, nielen, že dlhšie vydrží, ale ochránite ju tak aj pred rizikom zašpinenie alebo iným poškodením. Naviac odpadá povinnosť častého prania, pretože stačí vyprať len samotný povlak. Otázkou však samozrejme zostáva, či sa tým majiteľ ovčej deky zbytočne nepripraví o pôsobivý pohľad na kučeravé rúno, ktorý má predsa len niečo do seba.

Ako prať ovčej deky

Základom je rovnako ako u všetkých prírodných materiálov ručné pranie. Ak si chcete zachovať svoju ovčej deku dlhodobo v dobrom stave, potom by nikdy nemala prísť do automatickej práčky. Pranie ovčích diek sa odporúča zhruba raz za rok, častejšie to nie je vhodné, pretože každé namočení a kontakt s pracím prostriedkom znižuje životnosť deky. Preto používajte zásadne citlivé prostriedky, ktoré sú špeciálne určené pre pranie prírodných či jemných a vzácnych materiálov. Používajú sa zvyčajne prípravky s obsahom lanolínu, čo je prírodný „vlnená vosk“ – jedná sa o látku, ktorú vylučujú mazové žľazy niektorých zvierat, a ktorá pomáha starať o kvalitu ich srsti. Niet teda divu, že ovčej deke bude lanolín poriadne prospešný. Znižuje jej krehkosť a lámavosť, napomáha regenerácii ovčieho vlasu a predlžuje jej životnosť.

Ďalšie starostlivosti o ovčí deku

Okrem vyššie uvedených zásad možno o ovčí deky starať aj ďalším spôsobom. Napríklad asi raz za mesiac môžete vlnu navlhčiť rovnakými prípravky s lanolínom, ktoré by ste inak použili na pranie – stačí ich zriediť vodou a naplniť do rozprašovacej nádobky. Za hmlistého a vlhkého počasia je možné deku zavesiť von a nechať vyvetrať, paradoxne ju také klímu viac ako prospieva. Ovčia vlna totiž absorbuje vlhkosť, ktorá napomôže jej samočistenia a zbavenie sa rôznych pachov.