Ako často meniť (prezliekať) posteľná bielizeň

Hygiena je pri starostlivosti o domácnosť kľúčová. Niektoré veci robíme so zjavnou samozrejmosťou, na iné však môžeme ľahko zabudnúť, prípadne sa im vyhýbame, pretože sa nám do nich skrátka nechce. Kedy naposledy ste napríklad prali deky alebo menili posteľná bielizeň?

Kvalitná posteľná bielizeň kúpite tiež na 4home.cz.

Navyše pri použití kódu „AFC5“ získate do 30. 12. 2019 zľavu 5% na všetko!

?

Nezabudnite meniť obliečky

jak často převlékat ložní prádlo

Práčka beží v moderných domácnostiach takmer nepretržite. Lenže zatiaľ čo oblečenie do nej hádžeme ako na bežiacom páse, už menej často sa odhodláme vstúpiť do spálne, stiahnuť plachty a povlaky zo všetkých lôžkovín a dať ich vyprať. Odrádza nás nutnosť navliekať následne obliečky čisté, vešať a žehliť veľké kusy látky a nakoniec je zase skladať do skrine. Zdá sa to predsa na prvý pohľad skoro zbytočné, veď v posteli je a má byť vždy čisto … alebo nie? Výmenu obliečky totiž nie je rozhodne dobré podceňovať. A má tiež svoje pravidlá, ktorých by sme sa mali držať. Ak nechcete si zo svojej postele vytvoriť hniezdiská roztočov, baktérií a iných mikroorganizmov, je potrebné nezabúdať na pravidelnú výmenu posteľnej bielizne. Prečítajte si, ako na to.

Prečo je to k dôležitej

Argument, že správna posteľ je čistá ako ľalia, sa rúca už vo chvíli, keď si uvedomíme, že na lôžku zababušený v stále rovnakej deke trávime napríklad aj tretinu dňa. Za takúto dobu priemerný človek vypotí desiatky mililitrov tekutiny, bez toho aby si toho bol vedomý. Neustále z nás vypadávajú drobné, okom neviditeľné kúsky kože či vlasov. Netreba dodávať, aké telesné tekutiny môžu počas noci prísť do kontaktu s obliečkami. Akonáhle tohle vieme, je nám hneď jasnejšie, ako riskantné môže byť používanie stále rovnakých lôžkovín nadmerne dlhú dobu. Biologický odpad, ktorý sa v látke zhromažďuje, môže byť v extrémnych prípadoch dokonca príčinou rôznych zdravotných komplikácií, od kožných zápalov, ekzémov či akné, až po nespavosť.

Čo s tým?

Netreba panikáriť. Fakty uvedená vyššie pôsobí na prvý pohľad možno desivo, ale v skutočnosti sa nejedná o nič nové pod slnkom. Ak ste však doteraz starostlivosť o svoje posteľná bielizeň trochu zanedbávali, možno vás prinútia zmeniť zaužívané postupy. Pre začiatok môžeme častejšie obliečky vetrať. Akonáhle ráno opustíte svoje vyhriate hniezdo, rozvešajte deky tak, aby k nim mal zo všetkých strán prístup čerstvý vzduch a nechajte ich tak vychladnúť aspoň desať minút. Až potom môžete ustlať. Druhým krokom je vlastné pranie. Na otázku, ako často obliečky kompletne vymeniť, odborníci zhodne odpovedajú: raz za týždeň. Hoci toto pravidlo málokto skutočne dodržiava a väčšinou perieme oveľa menej často, pravda je taká, že práve týždenný interval je optimálny časový horizont, ktorý umožňuje zabrániť nadmernému množeniu roztočov a mikroorganizmov.

Nezabudnite na periny a vankúše

Pravidelne prať obliečky však je len základ. Aspoň raz za pol roka by mali práčku (prípadne čističku) navštíviť aj periny a vankúše, teda to, čím povlaky naplníme. Samotné posteľná bielizeň totiž periny a vankúše od znečistenia úplne neochráni. Nezabudnite si preto dvakrát do roka urobiť čas a dôkladne vyčistiť všetok obsah svojej postele. Váš spánok bude ako nový. A to za to predsa stojí!